2024 Dalībnieki

Skatīt vairāk...

Honda NC750X (DCT) tests

Kā zināms, pasaulē, tostarp arī motopasaulē, nekas nestāv uz vietas. Viss mainās, viss attīstās. Pārmaiņas piedzīvojis arī viens no pagājušo gadu spilgtākajiem debitantiem — „Honda NC”. Vienkārša, bet spēcīga šasija, superpraktisks dizains (iespaidīgais bagāžas nodalījums degvielas bākas vietā vien ir ko vērts!), dzinējs, kam daudzas detaļas ir unificētas ar „Honda Jazz” automašīnas dzinēju. Iekļaušanās jaunajā A2 kategorijā, zema cena un degvielas patēriņš — vienā mirklī „NC” sērija kļuvusi par bestselleru.

Tomēr kopš šā gada sakuma populārais modelis ir piedzīvojis šādas tādas pārmaiņas. Dzinējs ir ieguvis papildu 75 kubikcentimetrus darba apjoma un 5 ZS jaudas, kā arī papildu balansieri; divu sajūgu robotizētā transmisija ieguvusi jaunu vadības programmatūru. 

Testam tika piešķirti divi pilnīgi identiski motocikli — viens ar tradicionālo mehāniku, otrs — ar „DCT” automātisko transmisiju. Attiecībā uz mehānisko kārbu nekādu jautājumu neradās — kā jau tas ir pieņemts „Honda” motocikliem, kārba strādāja kā Šveices pulkstenis, bet automatizētā dubultā sajūga „automāts” izraisīja neviltotu interesi.

Tātad — kā tas viss strādā uz motocikla? Ņemot vērā, ka šī nebija mana pirmā tikšanās ar robotizētajām transmisijām, atšķirībā no interesentiem, kas pētīja ielas malā stāvošo „NC750X”, manī šoku neizraisīja sajūga un ātrumpārslēdzēja sviras trūkums tradicionālajās izvietojuma vietās. Patiesībā es sevi pieķēru pie domas, ka atkritusī iespēja spaidīt sajūgu pavēra vēl nebijušas iespējas kreisajai rokai. Tikai nepadomājiet neko sliktu, vienīgi rūpēs par pasažieres drošību visu brauciena laiku es ar kreiso roku pieturēju viņu pie kājas, lai viņa justos droši, braucot ar šo motorizēto spēkratu. Turklāt zinātniskā eksperimentā noskaidrojās, ka „drošības sajūtu” bija iespējams nodrošināt arī apstāšanās un braukšanas uzsākšanas laikā. Tā kā, ja jums kādreiz pasažiere pajautās, vai ar šo motociklu braukt ir droši, atbildiet apstiprinoši! 

Ak jā, nedaudz novērsos no tēmas. Kā īsti strādā robotizētā divu sajūgu transmisija? Motociklam pēc tādas pašas līdzības kā automašīnās ir šādi darba režīmi: N — „Neitrāle”, D — „Drive” (braukšanas režīms), S — sporta režīms. Taustiņš režīmu pārslēgšanai ir izvietots uz labā slēdžu bloka, un režīmu aktivizēšana notiek ar labās rokas īkšķi. Tieši tāpat, kā daudzās automašīnās ir paredzēta arī manuālā vadība ar kreisajā vadības blokā izvietotajiem taustiņiem „+” un „–”. 

Tomēr atšķirībā no automašīnu „automātiem” „Honda” automātiskajām „DCT” kārbām ir kāda ļoti būtiska priekšrocība. Pārvietojoties ar automašīnu, kārbai atrodoties „Drive” režīmā, jums ir jātur nospiests bremzes pedālis, lai automašīna nesāktu braukt uz priekšu. Motocikla kārba, aktivizējot „Drive” režīmu, ieslēdz pirmo pārnesumu, bet sajūgs paliek atvienots un motocikls nekur nebrauc. Kustība uz priekšu notiek tikai tad, kad sākat atvērt gāzi. Turklāt braukšanas uzsākšana ir iespējama tikpat precīza kā ar mehānisko sajūgu. Vēlaties uzsākt braukšanu ļoti līgani, lēnāk grieziet gāzes rokturi, vēlaties straujāk — grieziet straujāk! Vajag tikai nedaudz pakustēties uz priekšu — lūdzu, šaurā vietā apgriežoties, ir jāpabrauc pusmetrs uz priekšu, jāpastumjas atpakaļ, pēc tam atkal pusmetru uz priekšu — nekādu problēmu! Pamēģiniet šādu manevru veikt ar automašīnu! 

Kārba strādā ļoti labi, visas pārslēgšanās notiek korekti un bez jaudas pārrāvumiem. Savienojot to ar brīnišķīgu ergonomiku, „Hondai” ir izdevies radīt ārkārtīgi draudzīgu, viegli vadāmu (ar šo motociklu braukt ir ne sarežģītāk kā ar velosipēdu) ikdienas braucamrīku. Patīkamu pārsteigumu sagādāja ne tikai vieglā vadāmība un ērtums, braucot kopā ar pasažieri, bet arī izcils lukturis, kas „NC750X” padarīja par ceļu karali, pārvietojoties naktī. Tuvās gaismas bija tik spēcīgas un tik labi izgaismoja ceļu, ka automašīnu vadītāji bija diezgan lielā neizpratnē. Par tālajām gaismām nemaz nerunājot, ceļu izgaismoja, kā vilciena prožektors.

Esmu lasījis citu kolēģu atsauksmes par bažām, ka motocikls ar automātisko „DCT” pagriezienos var pārslēgt pārnesumu un ka tas var izjaukt tā stabilitāti... Nobraucot 300 km ar automātisko kārbu, tā arī nesapratu, par ko ir „cepiens”. Pirmām kārtām tas nav sporta motocikls, kam ir jāizbrauc pagrieziens maksimālajā ātrumā, ar motora vākiem gandrīz skarot asfaltu, riepām esot uz to saķeres galējās robežas. Šis ir ikdienas lietošanai paredzēts transportlīdzeklis, un līdz tādiem darbības režīmiem, kad būtu nepieciešams uztraukties par riepu saķeri pārnesumu maiņas brīdī, tam ir tik tālu kā ar kājām līdz Marsam. Turklāt dubultais sajūgs nodrošina tik maigu pārslēgšanos, ka problēma atkrīt pati no sevis. Drīzāk jau visas šīs bažas sakņojas domāšanas stereotipos gan par to, kādam ir jābūt motociklam, gan nespējā pieņemt jauno. Atcerieties taču, kā bija, kad pie mums parādījās pirmās automašīnas ar automātiskajām kārbām? Kādus tikai sliktumus par tām nenācās dzirdēt! Un kā ir tagad? Daļa cilvēku, nemaz neko negrib dzirdēt par mehāniskajām kārbām. Protams, vienmēr būs kāds, kas izvēlēsies mehāniku, un tas nav slikti. Kā saka — pēc garšas un izskata visi flomāsteri ir dažādi. BET. Atbildēsim uz jautājumu: ja jums nav nepieciešamas ikdienā kādas ļoti specifiskas motocikla darbības īpatnības (galu galā sacīkstēm tiek izmantoti pavisam citi motocikli), vai mehāniskā kārba ir tik ļoti nepieciešama? Ne visi cilvēki uzskata, ka prieku no braukšanas var gūt, nemitīgi spaidot sajūgu un pārslēdzot pārnesumus. Braucot ar „automātu”, jūs netērējat savu uzmanību, lai izvēlētos dzinēja darbības režīmu, kā tas ir mehānisko kārbu gadījumā. Tātad — jo mazāk uzmanības jūs veltāt motociklam, jo vairāk uzmanības jūs varat veltīt kustības drošībai un braukšanas prieku baudīšanai. Beigās sanāk, ka automātiskā transmisija palielina kustības drošību. Vienīgi pats par sevi uzprasās jautājums: vai tiks ieviestas arī pārmaiņas motociklu vadīšanas tiesībās — ar atzīmi, ka braucējs drīkst vadīt motociklu tikai ar automātisko kārbu?

Publicēts: autonews.lv

10.06.2014

iAuto testē motociklu Moto Guzzi Stelvio 1000 ar 1042 cm3 un 115 Zs par 17 000 EUR

08.06.2024

iAuto testē motociklu Moto Guzzi V100 Mandello ar 115 Zs un 1042 cm3 no 15 399 eur

30.05.2024

BMW F900GS apskats: nopietns pretendents vidējā svara klasē

kursors.lv


Vizējā svara tūrisma enduro kategorijas auditorija ir vienmēr bijusi nedaudz polarizēta. No vienas puses ir visi tie, kas saka “Par maz jaudas! Nevaram ceļot divatā, pūš nost no moča. Vajag lielāku bāku, lielāku stiklu!”, un tad ir tie otri, kas ieņem kategorisku pozu – “Svars vairāk kā 170kg? Nepērku, man tādu nevajag!”. Varbūt mums vienu reizi par visām ir jāsaprot, ka neeksistē un neeksistēs tāds vienradzis ar 2 cilindriem, visiem ceļošanas komfortiem un 170kg. Tas vienkārši nav iespējams, tādēļ vienmēr būs kompromiss starp vienu vai otru. Patīk viegli motocikli bezceļiem? Tādi ir, bet tālu pa šoseju ar tiem neaizbrauksi. Patīk braukt tālu komfortā? Forši, bet mežā to milzeni pa dubļiem grūstīt nebūs nekāda baigā prieka. F900GS šajā ziņā nav nekāda mesija, vienradzis vai izņēmums. Kā jau visur, arī šeit ir kaut kāda veida kompromiss. Tas ir daudz kompetentāks bezceļos, nekā tā agrākie modeļi, taču iegūst šo kompetenci uz komforta rēķina tieši tāpat kā citi. No otras puses – tas arī necenšas apgalvot, ka ir ceļošanas motocikls, kas ir labi un slikti vienlaicīgi. Ja iepriekš F-sērija centās izpatikt visiem (un, to darot, nedarīja pārliecinoši labi īsti neko), tad jaunais 900. modelis daudz skaidrāk zina, kas tas ir un kādam uzdevumam ir radīts.

Vidējs un vidējāks

F-sērija vienmēr ir apzīmējusi “vidējo” kategoriju BMW modeļu katalogā, un tā ir bijusi diezgan populāra, īpaši agrāk, kad vidējās kubatūras piedzīvojumu/ceļojumu segments vēl nebija tiek piesātināts ar dažādām izvēlēm. Vecais F800GS bija tad un joprojām ir stabila vērtība starp tiem, kas grib pieejamu piedzīvojumu motociklu, ar ko var vienlīdz komfortabli izbraukt mežu un pēc tam atlikušo kontinentu pa asfaltu. Ar mantām un pasažieri. Tikai nesen F-sērijas modeļi sāka pietuvoties tuvāk R-sērijas etalonam ar līdzīgu komplektāciju un faktiski visām tām pašām iekārtām, vēl vairāk samazinot atšķirību starp F un R. Vienīgi tie savādie starpmodeļi F700 un pēcāk F750 nebija līdz galam izprotami, jo bija vairāk tādas kā ierobežotas 800/850 versijas ar de-tūnētu motoru un vienkāršākiem komponentiem, droši vien, lai konkurētu ar cenu starp citiem piedāvājumiem kategorijā. Un tad bija GSA jeb “Adventure” versijas, kas bija tas pats motocikls, tikai augstāks, ar lielāku bāku un dugām, kas kopumā tos padarīja tik pat smagus un apjomīgus kā R1200/1250 GS, tikai ar krietni vārgāku motoru.

Beidzot skaidrāks pozicionējums

Ar F900GS BMW ir diezgan radikāli mainījuši šī modeļa pozicionējumu un funkciju. Ir droši teikt, ka F900 nav ceļošanai domāts motocikls. BMW gan visdrīzāk teiks, ka tas ir ceļojumu motocikls, jo uz tā var uzlikt augstāku stiklu, kastes vai somas, “komforta” sēdekli un tādā garā, bet gadu laikā, palietojot gandrīz visus no pieejamajiem GS modeļiem, sākot ar veco viencilindra F650GS, es droši teiktu, ka F900 ir tīrs enduro piedzīvojumu motocikls un tam īsti nav ko darīt sēžot uz autobāņa 7 stundas no vietas. Ķīnā sakomplektētais motors, protams, ir palicis labāks gadiem ejot, un tam tagad ir krietni mazāk vibrāciju, taču tas joprojām izklausās mazliet kā bundžā sakratītas naglas. Noteikti ne mans mīļākais motors. Sēdeklis tam ir salīdzinoši šaurs, stingrs un ilgai sēdēšanai nepiemērots. Vējstikls ir mazs, bet mežā jau vējstiklu īsti nevajag. Bāka ir 14 L, kas ir pilnīgi pieņemami šāda pielietojuma motociklam. Un svars? Nu sorry – 219 kg. Lai vai kā, tas ir par 30 kg mazāk kā R1250GS un neceļos 30 kg ir liela nozīme.

Ne tālbraucējiem

Lai arī uz šosejas F900 šo visu komforta trūkumu dēļ ir mazliet meh, tiklīdz tas nobrauc no asfalta, tas paliek par pavisam citu zvēru. 230 mm dakšas gājiens priekšā ir gandrīz jau DR-Z teritorija. Ja ir pieejama Enduro Pro paka, tad piekare ir pilnībā regulējama gan priekšā, gan aizmugurē. Es mēģināju to mazliet pagrozīt, bet padevos – aizmugures dakšai ir 4 dažādi kloķi, no kuriem es saprotu tikai “pre-load”, tādēļ esmu drošs, ka kāds kompetentāks atsperu entuziasts būs pavisam pārlaimīgs. Katrā ziņā piekare F900GS izlikās nopietnāka, nekā manas bezceļu prasmes – kamēr braukšana pa ielu tās stingrības dēļ varētu šķist mazliet pacieta un nekomfortabla, bezceļu režīmam tā ir tik piemērota, ka nekas to nespētu izsist no līdzsvara, pat lielas un asas bedres lielā ātrumā. Tad nu es secinu, ka F900 ir pateicīgāks braukšanai pāri celmiem un bluķiem, nekā tramvaja sliedēm uz Brīvības ielas. Jaunās paaudzes Karoo 4 riepas starpcitu arī ir vērtas apsvēršanu – uzlabojums no vecajām Karoo 3 ir būtisks, īpaši uz asfalta.

BMW standarts

Viss cits uz F900 ir tipiska BMW kvalitāte un pieeja detaļām. Ekrāns joprojām ir labākais industrijā (subjektīvi) ar labu asumu, ātrumu un gaišumu pat saulainās dienās un ir tas pats, ko BMW liek uz gandrīz visiem motocikliem pēdējos 4 gadus. Motors ir dinamisks jau pie zemiem apgriezieniem un atdzīvojas vēl ņiprāk vidējo apgriezienu zonā. Gāzes roktura kalibrācija, kā jau ar BMW, ir gandrīz perfekti sabalansēta, bremzes ir stipras, bet ne pārlieku jūtīgas (atkal, labāk neceļiem), un, kā vienmēr, ir iespēja Enduro režīmā atslēgt aizmugures riteņa ABS un padarīt TC mazliet mazaktīvāku. Arī quickshiftera darbība uz F900GS ir krietni uzlabota un tagad ir iespējamas gludas, gandrīz nemanāmas pārslēgšanās bez sajūga jau no 1. pārnesuma. Pilnīgi skauž, jo mana R1250GS quickshifteris joprojām ir brutāli kokains un paliek kaut cik lietojams tikai no 3. pārsnesuma.

Vadāmība un ergonomika

F900GS uz ielas vadās ļoti pārliecinoši par spīti 21” priekšai. Tam droši vien palīdz augstā un platā stūre. Arī sēdpozīcijas ergonomika ir izteikti enduro-ērta. Taisnais sēdeklis atļauj slidināties pa to tuvāk bākai vai tālāk no tās, un arī stāvpozīcija ir ļoti organiska – neprasijās ne augstāku stūri, ne resnāku bāku, ko saspiest starp ceļiem. Ja tu esi pieradis pie Teneres, Tuareg, KTM 790/890 vai citu izteiktāk bezceļu moču sēdekļiem, F900GS droši vien nesagādās nekādas problēmas. Mana pakaļa gan sāka protestēt jau pēc pāris stundām, bet nu – es neesmu šī motocikla tiešā auditorija. Sēdekļa augstums ir iesācējiem nedraudzīgi 890mm, taču es varēju nolikt uz zemes abas pēdas gandrīz pilnībā, pateicoties sēdekļa sašaurinājumam bākas pusē.

F900GS un konkurence

Runājot par cenu, BMW kā jau BMW joprojām ir premium zīmols ar premium cenu, un nekas šeit būtiski nav mainījies. Pliku F900GS var iegūt par aptuveni 15 000, bet, kā jau mēs visi zinām, – tādi “pliki” BMW faktiski neeksistē. Dīlerim nav nekādas intereses pasūtīt pilnībā neaprīkotus modeļus, jo tādus gandrīz neviens nepērk (arī otrreizējā tirgū). BMW cenu politika ar pievienojamām “pakām” vienmēr paaugstina cenu, un ar vajadzīgajām izvēles pakām nopakotu F900GS droši vien varētu iegūt par kādiem 18 000. Tas ir neskaitot visādus kosmētiskos uzlabojumus, kā Option 719 vai papildu aksesuārus. Tas nav maz, īpaši salīdzinot ar vidējās klases KTM piedāvājumu. Ar Teneri un Tuareg šo F900GS droši vien salīdzināt nav korekti – ne Yamaha, ne Aprilia nepiedāvā ne tuvu tādu elektronikas un komplektācijas līmeņa paketi kā F900GS. Taču šie ražotāji arī piedāvā interesantus motociklus šajā kategorijā un, manuprāt, katrs no tiem spēlē uz savu klasi. 10 līdz 13 000 diapazonā ir Aprilia un Yamaha, 13 līdz 16 000 ir vairāk KTM un Triumph Tiger zona, savukārt, no 16 līdz 20 000 dzīvo BMW. Tas tā vienkārši vienmēr ir bijis. Dārgi? Jā. Labi? Arī jā.

Tad kuram būtu domāts F900GS? Ja tu meklē jaudīgu un spējīgu bezceļu motociklu, kā iespējas ilgu laiku visticamāk pārsniegs paša prasmes un tu gribi tieši BMW – F900GS beidzot ir īstais šim uzdevumam. Tas spēju ziņā pārsniedz F850GS un ir arī vieglāk valdāms neceļos, kā, piemēram, R1200/1250GS. Ja budžets ir kritisks, bet šāda veida braukšana ir tikpat aktuāla – ir arī lētāki un vienkāršāki varianti.

Paldies BMW Motorrad Latvija par demo modeļa aizlienēšanu. F900GS šogad ir arī viens no Latvijas Gada motocikla balvas konkursa dalībniekiem.

Lasīt vairāk...

29.05.2024

Ziņas